Zawody triathlonowe XTERRA MALTA

 

W miniony weekend odbyły się zawody triathlonowe XTERRA Malta wchodzące w skład europejskiej serii XTERRA Race. Zawody rozgrywane są na Malcie w rezerwacie przyrody Majjistral w niesamowitej scenerii Morza Śródziemnego. Błękitne wody Zatoki Golden Sands Bay oraz zapierające dech w piersiach trasy na stromych klifach, czynią te zawody jednymi z najbardziej popularnych zawodów triathlonowych w kalendarzu.

 

W tegorocznych zawodach wziął udział nasz klubowy kolega Tomasz Miller, zawodnik KGHM ZG RUN. I ukończył je z dużym sukcesem zajmując 4 miejsce w klasyfikacji SPRINT. Zawody Sprint składały się z 750 m pływania, 20 km na rowerze i 6 km biegu. Trasa była bardzo wymagająca, wiodła po wąskich, kamienistych ścieżkach położonych na stromych urwiskach.  Nad bezpieczeństwem zawodników zarówno w wodzie jak i na lądzie czuwał Maltański Czerwony Krzyż.

 

Dwa lata temu obejrzałem film z zawodów XTERRA Malta i postanowiłem, że kiedyś wezmę w nich udział i udało się – opowiada Tomasz Miller, ślusarz-mechanik z oddziału szybowego M-1 O/ZG Rudna. – Do tej pory startowałem trzy razy w cross triatlonie w Krakowie w zawodach XTERRA Poland. XTERRA Malta była moim 4 startem.

Przygotowania do wyjazdu rozpocząłem z odpowiednim wyprzedzeniem, chyba już w grudniu zeszłego roku. Potrzebny był odpowiedni strój, spełniający wymagania organizatorów. Zamówiłem specjalnie taki strój, oczywiście w barwach naszego klubu KGHM ZG RUN. Największym problemem logistycznym związanym z wyjazdem był transport roweru drogą lotniczą. Na szczęście udało się znaleźć specjalną torbę do transportu rowerów i zapakować rower żeby bez uszkodzeń dotarł na miejsce.

Trasa była bardzo urozmaicona techniczne, dużo wzniesień, przeszkód terenowych. W niektórych miejscach trzeba było się wspinać, ogólnie okazała się dużym wyzwaniem. Najtrudniejszy był odcinek rowerowy, który był pokryty ogromną ilością różnej wielkości kamieni. Najlepiej poszło mi pływanie chociaż fale i zimna woda nie pomagały pływakom.

Atmosfera na zawodach była bardzo pozytywna, zawodnicy byli z wielu krajów, wszyscy przyjaźnie nastawieni i chętni do pomocy. Organizator zawodów zapewnił profesjonalną organizację i obsługę imprezy. Wyjazd uważam za bardzo udany, poznałem wielu ciekawych ludzi, zwiedziłem interesujące miejsca Malty m.in. jej stolicę Valettę oraz przepiękne nadmorskie klify.

 

Tekst: Marek Warchala

Zdjęcia: Angie Conti Photographer, https://www.facebook.com/XTERRAMalta/

20190519 XTERRA Malta


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *