IX Bieg Morskiego Komandosa

W dniu 25.08.2018 r. w Gdyni odbyła się IX edycja Biegu Morskiego Komandosa. Na ten najtrudniejszy bieg terenowy w Polsce wybrało się ponad 60 pracowników ZG Rudna. Wśród nich byli ratownicy górniczy, kandydaci do ratownictwa oraz wierni kibice z Jackiem Gąsieńcem na czele, człowiekiem który zapoczątkował uczestnictwo w tych specyficznych zawodach.
W Biegu Morskiego Komandosa jest wiele kategorii: Hard Historyczny, Sprint Historyczny, Hard, Sprint, Mały Komandos, Rekrut… Nasi zawodnicy w szczególności wybrali kategorię TEAM, która polegała na przebiegnięciu w składzie czteroosobowym 21 km w pełnym umundurowaniu wojskowym z 22 kg atrapą moździerza. Wystawiliśmy 16 zespołów złożonych z pracowników ZG Rudna. Wystartowały w sumie 32 drużyny, ukończyło tylko 25.
Trasa była bardzo wymagająca. Wiodła przez plaże, morze, leśne ścieżki, kanały melioracyjne oraz studzienki ściekowe. Naszpikowana była przeszkodami na najwyższym poziomie.
Najszybszą drużyną wśród naszych pracowników była RATOWNICY ZG RUN RUDNA. W klasyfikacji ogólnej zajęła ona 5 miejsce. Czas w jakim koledzy pokonali trasę to 05:11:06. W skład drużyny weszli: Robert Walkowiak, Adrian Szpilewski, Jakub Plewko oraz Krzysztof Biliński.

aut. Jakub Plewko

Jacek Gąsieniec – Ten bieg to najlepsza forma nauki działania w zespole jakim jest zastęp ratowniczy. Osiągnięty wynik, uzyskana lokata mają drugorzędne znaczenie. Zespół zmaga się z ciężarem niesionej atrapy moździerza, z przeszkodami oraz z własnymi słabościami. Chyba każdy zawodnik na trasie ma takie chwile, kiedy chce to wszystko rzucić, zerwać numer startowy i przerwać bieg. Wtedy właśnie poznaje się siłę zespołu – kiedy koledzy zmotywują, odciążą na chwilę, pozwolą złapać oddech i człowiek nabiera pewności, że jednak chce ten bieg ukończyć. To jest bezcenne doświadczenie.

Robert Walkowiak – To był mój drugi start w BMK. W ubiegłym roku wystartowałem przypadkowo za kolegę Jacka Kasprzaka, który miał kontuzję. Nie byłem zadowolony z propozycji startu. Nawet sprzeciwiałem się ale za namową trzech kolegów postanowiłem spróbować. Podczas biegu zastanawiałem się co ja tutaj robię, przecież to jest jakieś szaleństwo…
Natomiast na linii mety dziękowałem ze łzami w oczach, że tutaj jestem, że mogłem wziąć udział w niesamowitej przygodzie – biegu który uważany jest za najcięższy bieg terenowy w Polsce.
W tym roku z innym nastawieniem i doświadczeniem w nowym składzie zakładaliśmy dzielnie reprezentować ratowniczą brać i nasz klub KGHM ZG RUN. Były zamiary na „pudło” lecz pomimo pokonania podobnej trasy o godzinę szybciej uplasowaliśmy się na 5 miejscu. Niesamowicie wysoki poziom na pewno nas nie zniechęcił do walki o podium lecz zmotywował do jeszcze większej pracy aby powrócić za rok i bawić się równie doskonałe. Jeszcze tam wrócimy…

Marcin Sobociński – „Pomagając innym pomagasz sobie”- ta sentencja właściwie określa idee całego biegu, ponieważ bez wzajemnej pomocy członków teamu, pokonanie niektórych przeszkód i w końcu dotarcie do mety byłoby nieosiągalne. Świetna przygoda i lekcja życia. Do zobaczenia za rok na linii startu 🙂

Marcin Maksymczak – To był najtrudniejszy bieg w jakim brałem udział. Przed startem w BMK miałem mieszane uczucia ale teraz po ukończeniu biegu wiem, że było warto i jest to moja najlepsza przygoda biegowa. Zamierzam ponownie startować w BMK za rok.

Ariel Sworacki – Po raz pierwszy stanąłem na starcie Biegu Morskiego Komandosa. W kategorii TEAM na dystansie 21 km w czteroosobowej drużynie w składzie: Ariel Sworacki M-6, Szymon Ziembikiewicz M-6, Rafał Karmelita T-12 i Aleksander Kucharuk C-24. Nie bez przyczyny bieg ten jest nazywany najtrudniejszym biegiem terenowym w Polsce. Najważniejszym czynnikiem oprócz sprawności fizycznej, który decydował o końcowym sukcesie było przygotowanie mentalne, współpraca w drużynie oraz wzajemne motywowanie się podczas biegu. Tu nie było czasu na kalkulowanie. Trzeba było pokazać charakter. Na metę dotarliśmy w czasie 05:53:29 co dało nam ósmą lokatę w końcowym rozrachunku i jest całkiem przyzwoitym wynikiem jak na debiut w tego typu zawodach. Emocje i adrenalina, które towarzyszyły Nam przez cały bieg są nie do opisania. To po prostu trzeba przeżyć. Na mecie jednogłośnie stwierdziliśmy ze za rok tam wracamy i postaramy się poprawić nasz wynik. Na koniec chciałbym pogratulować wszystkim drużynom z ZG RUDNA które rywalizowały razem z nami w tym morderczym biegu.

Wyniki IX Biegu Morskiego Komandosa (klasyfikacja TEAM):

1. XRrunners 04:25:57

2. KONIUCHY OCR 04:31:29

3. SF4Team 04:40:54

5. RATOWNICY ZG RUN RUDNA 05:11:06
WALKOWIAK ROBERT, BILIŃSKI KRZYSZTOF, PLEWKO JAKUB, SZPILEWSKI ADRIAN

8. Ratownicy ZG Rudna 77 05:53:29
SWORACKI ARIEL, KARMELITA RAFAŁ, ZIEMBIKIEWICZ SZYMON, KUCHARCZUK ALEKSANDER

9. Górnicze Harty 06:09:15
KASPRZAK JACEK, KADŁUBICKI RAFAŁ, SKRZYŃSKI TOMEK, LASKOWSKI MARIUSZ

11. Ratownicy ZG Rudna TEAM10 06:17:43
WOREK MARCIN, MULARCZYK PIOTR, SOBOCIŃSKI MARCIN, WÓJTOWICZ TOMASZ

12. Ratownicy Rudna team 6 06:19:22
RAJKO ADAM, PIENIĄŻEK PATRYK, MAKSYMCZAK MARCIN, KOSTANOWICZ MAREK

13. Młodzi Tytani Polska 06:20:08
OŻÓG PIOTR, POMIRSKI PATRYK, SKRZYPCZAK KRZYSZTOF, PLEWKO ŁUKASZ

14. Ratownicy Wojownicy team 5 06:24:22
BARTKÓW ŁUKASZ, KACZAN PIOTR, MATUSZCZYK MARCIN, NIEDZELSKI ŁUKASZ

16. Ratownicy Rudna 06:50:07
GOLA DAMIAN, GALBARCZK RENARD, PAŚ MARCIN, SZKLARZEWSKI RAFAŁ

17. Wojacy 07:10:24
LEWANDOWSKI ARTUR, MAŁEK DARIUSZ, PĘDZISZ SEBASTIAN, TOMASZEWSKI RAFAŁ

18. Turbo Dziki 07:23:43
ŁAWNICZAK PATRYK, WAWRYNOWICZ PAWEŁ, PODGÓRNY PATRYK, KOZIEŁ ŁUKASZ

19. Sons of Odin 07:34:53
CISOWSKI MATEUSZ, MIKA KAROL, GANCARZ PAWEŁ, KOTECKI ROBERT

20. Ratownicy ZG Rudna 07:34:56
DOWNAR REMIGIUSZ, BORS GRZEGORZ, BAGIŃSKI MARCIN, SZYMAJDA DARIUSZ

21. Zastęp 3 07:54:35 21
HERMANOWSKI PIOTR, PIECHOTA TOMASZ, SKIERKA KRYSTIAN, ANDRZEJCZYK JAKUB

22. ZG RUDNA Team 07:57:27 22
MOSKALUK PRZEMYSŁAW, BUCHALSKI TOMASZ, ZUCHOWICZ BARTEK, KRZYWICKI MARCIN

24. RATOWNICY ZG RUDNA K1 – M1 07:59:02 24
GANDŻA ODYSEUSZ, PASTERNAK ROMAN, WASILUK MAREK, PAZIK MAREK, GROMKIEWICZ ROBERT

25. ZG RUDNA LUBIN TEAM 08:29:36
CZERWONKA RAFAŁ, KLIŚ PAWEŁ, DZIELNICKI BOGDAN, DENKO DAMIAN

fot. prywatne zbiory zawodników

 

20180826 Bieg Komandosa


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *